Uudis

Oktoobris väljastatud kodulaenude maht jõudis uutesse kõrgustesse

Väljastatud kodulaenude summad ja intressid on rekordtasemetel.Foto: Scanpix

Eesti Panga tänases pressiteates avaldati, et oktoobris väljastatud eluasemelaene oli sel aastal rekordilises mahus ehk 184 miljoni euro ulatuses. Märkimisväärne on see, et lepingute arv oli ligikaudu võrdne veel tänavu aasta kevadel sõlmitud sama tüüpi lepingute arvuga, kuid laenusumma on vahepeal tunduvalt tõusnud. Esimest korda on eluasemelaenu keskmine suurus jõudnud üle 100 000 euro.

Aastaga on pankade eluaseme laenuportfell kasvanud 8,6 protsenti, mis on viimase kümne aasta kiireim kasv. Euroala keskmisega võrreldes lausa peaaegu poolteist korda suurem.

Kodulaenude keskmine aastaintress on langenud

Suurenenud konkurentsi kodulaenuturul näitab ajalooliselt madal laenude keskmine intressimäär, mis oli selle aasta oktoobris vaid 2 protsenti. Olgugi et esialgu on kodulaenu igakuised maksed selle võrra väikesemad, toob keskmise intressimäära tõus normaalsele tasemele tõenäoliselt suuremaid kulusid.

Kui laen võetakse ajal, mil intress on madalaim ning tagasimaksegraafik on “ujuv” ehk seda ühtlustatakse iga 6 kuu tagant Euroopa pankade omavahelise laenamise keskmiste intressidega (EURIBOR), siis peab laenuvõtja olema arvestanud, et pangale makstav summa võib muutuda. Kõige kõrgemad baasintressid on Eestis olnud 6 protsendi juures. Laenu tagasimakseid saab ühtlustada, valides fikseeritud intressiga tagasimaksegraafiku.

Võlakoormuse piiri peal olevaid majapidamisi oli laenusaajate hulgas rohkem

Selleks, et inimeste võlakoormus poleks liiga suur, on Eesti Pank kehtestanud kommertspankadele vastavad nõuded. Inimeste võlakoormus võib kokku olla kuni 50 protsenti nende sissetulekutest, seejuures arvestades intresside tõusuga.

Selle aasta kolmandas kvartalis suurenes eelmainitud nõude piiripeal olevate majapidamiste laenude osakaal. See tähendab, et uute laenuklientide seas on muutuste suhtes rohkem haavatavamad laenuvõtjaid.

Ka ettevõtted on julgemalt laenama hakanud

Majanduse kiire taastumine on pannud ettevõtteid rohkem laenama, eriti just kinnisvaratehingutega seoses. Oktoobris oli ettevõtete laenujäägi kasv ligi 10 protsenti. Ettevõtetele väljastatud laenude portfell on viimase poolaastaga suurenenud kokku 330 miljoni euro võrra. Sellest moodustasid 239 miljonit kinnisvaraettevõtetele väljastatud laenud.

Täpsemaid jooniseid muutuste kohta näeb Eesti Panga lehelt SIIN.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.