Uudis

Petukõnede tegijad on profiili laiendanud, pakutakse tasuta asju ja esinetakse tuntud firmadena

Petupakkumisi ei tasu usaldada.Foto: Shutterstock

Eestit on juba sügisest saati kummitanud olematuid investeerimisvõimalusi pakkuvad petturid, kelle tehtud kahju on mõõdetav juba miljonites eurodes. Viimasel ajal on mõned neist oma taktikat muutma hakanud.

Kõige levinum skeem on ikka sama kui suvel – helistab vene keelt kõnelev inimene, kes pakub justkui soodsat investeerimisvõimalust. Müügistrateegia on agressiivne, iga hinna eest üritatakse inimene arvuti taha saada, et too kasutaks petturi platvormi või annaks talle ligipääsu oma kontoandmetele. (Sellist kõnet saab kuulata siit.)

Selliste kõnedega on Eesti inimestelt välja petetud juba mitu miljonit eurot. Alates detsembrist tehakse hoogsalt ka kõnesid, kus pakutakse juba raha kaotanud inimestele võimalust summad tagasi saada – tegelikult tähendaks nõustumine muidugi veel rohkemate eurodega hüvasti jätmist.

Pakutakse tasuta asju

Viimase kuu ajaga on aga osa petturitest profiili laiendanud – nüüd ei piirduta enam vaid investeerimisteemaga, vaid pakutakse näiteks tasuta asju.

Näiteks sai täna Läti numbrilt kõne ühe Tartu väikefirma ostu-müügijuht. Kuna ettevõte ajab äri ka lätlastega, võttis ta kõne vastu.

“Mäletate, ma helistasin teile ja tahtsin teile võidetud iPhone üle anda,” alustas vestluspartner vene keeles juttu. Mõistagi lõpetas vastaja kõne kiiresti.

Et tegu on investeerimisteemaliste petukõnedega seotud tegevusega, annab alust arvata see, et number, kust kõne tuli – +370 3724 7957 – on juba mõnda aega Geeniuse suures petunumbrite nimekirjas olemas, varasemalt on sealt pakutud just investeerimisvõimalusi. Muidugi on võimalik, et numbri kasutajad on vahetunud.

Esitletakse tuntud firmadena

Eelmisel nädalal aga sai näiteks Geeniuse lugeja Irma petukõne Eesti numbrilt, kus samuti räägiti vene keeles. Helistaja tutvustas end kui Tele2 töötaja ning hakkas seejärel vastajat küsimustega pommitama.

Irma lõpetas kõne, ent kohe tuli uus kõne Suurbritannia suunakoodiga telefoninumbrilt, mis on juba pikalt Geeniuse petunumbrite nimekirjas figureerinud ning varasemalt kurikuulus investeerimisteemaliste kõnede poolest.

Võltsmaaklerid pole kuskile kadunud

See aga ei tähenda, et investeerimisteemalised petukõned oleksid kuskile kadunud. Võltsmaaklerid tegutsevad sama hoo ning sarnase mudeli põhjal ikka edasi – näiteks helistas üle-eelmisel nädalal lugeja Andresele agressiivse müügitaktikaga vene keelt kõnelev mees, kes tutvustas ennast Alekseina ning tahtis väga Andrest tabada koos arvutiga.

Ühel mitte ülemäära levinud nimega lugejal oli aga kogemus, kus ta ei kasutanud kõnele vastates oma nime, ent nimi oli helistajale siiski teada. Avalikult seda internetis üleval ei ripu.

“Helistaja palus kas mul on aega kuulata, et äkki tööl või muu – segab teemal investeerimine. Küsisin, kuidas te mu telefoninumbri saite, vastas, et ma ise registreerisin, mis ei vasta tõele. Seepeale lõpetasin kõne,” rääkis lugeja.

Intensiivselt helistati veel samalt numbrilt umbes neli korda. Kuulda oli ka venekeelset taustamüra – kõnekvaliteet oli, justkui oleks helistatud autosõidu ajal, aga tegu võis olla ka ruumiga, kus palju teisi inimesi.

Pettureid püüda on ka politseil väga raske, kuna kurjategijad asuvad välismaal ning varjuvad paradiisisaarte firmade ning väga pikkade virtuaalnumbrite ahelate kaudu. Kuidas see täpselt käib ning missuguseid võtteid petturid kasutavad, saab lugeda siit.

Kui oled kahju saanud, tuleks pöörduda kindlasti politseisse. Kuidas kaotatud raha tagasi saaks, saad lugeda siit.

Mida teha, kui petukõne sind tabab ja kuidas helistajast lahti saada, oleme kokku võtnud siin.

Alati on teretulnud ka lisandused meie petukõnede tegijate nimekirja – numbri saab saata aadressile raha@geenius.ee.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.