Uudis

Varsti tuleb riigile teada anda, kui tahad oma teise sambasse maksmise ajutiselt peatada

Valikut uisapäisa teha ei maksa.Foto: Shutterstock

Mäletatavasti otsustas valitsus alastes juulist kuni järgmise aasta augusti lõpuni peatada riigipoolsed maksed sinu teise sambasse. Oktoobri jooksul on ka sinul võimalik otsustada, kas tahad maksed ajutiselt peatada või mitte.

Tavaliselt panustab riik teise sambasse ehk kohustuslikku pensionifondi 4 protsenti sinu pealt tasutavast sotsiaalmaksust. Koroonakriisi tõttu otsustas valitsus 1. juulist kuni 2021. aasta 31. augustini need maksed peatada.

Oktoobris saavad kõik sambaga liitunud otsustada, kas loobuda ajutiselt ka ise teise sambasse maksmisest – nimelt läheb automaatselt pensionisse 2 protsenti sinu palgast. Tavaolukorras selle üle inimesed ise otsustada ei saa, seepärast nimetataksegi teist sammast kohustuslikuks pensioniks.

Kui sa ei taha ajutiselt teise sambasse 2 protsenti oma palgast maksta, tuleb oktoobris esitada vastav avaldus internetipangas, pangakontoris või Pensionikeskuse kodulehel. Sellisel juhul peatub maksmine 2020. aasta detsembrist kuni 2021. aasta 31. augustini.

Kui maksmist jätkad, annab riik hiljem raha tagasi

Inimestele, kes jätkavad oma 2-protsendiseid makseid ajal, mil sotsiaalmaksu arvelt teise sambasse ei maksta, kompenseeritakse see hiljem osaliselt. Need, kes ise ei maksa, hüvitist ei saa.

Sisuliselt makstakse tagasi kaks korda nii palju, kui sa ise oma palgast sisse maksid ning lisaks, kui maksete peatamise ajal on pensionifondide keskmine tootlus positiivne, saad sa selle pealt lisa.

Täpsemalt arvutatakse tegemata jäänud sotsiaalmaksu 4-protsendiliste maksete kompenseerimiseks kokku, kui palju sa selle aasta juulist kuni 2021. aasta 31. augustini teise sambasse oma 2 protsendi eest makseid tegid ja korrutatakse see summa kahega.

Kui teise samba pensionifondide keskmine tootlus on 2020. aasta 1. juulist kuni 2022. aasta 31. detsembrini positiivne, suureneb kompenseeritav summa veel ka selle keskmise tootluse võrra. See summa kantakse sinu teise sambasse. Kui tootlus on negatiivne ehk fond kukub, siis midagi vähemaks ei lähe.

Kompenseerimine toimub aastate 2023 ja 2024 jooksul, mil riik teeb täiendavad sissemaksed sinu teise sambasse. Kompensatsiooni saamiseks inimene midagi täiendavalt tegema ei pea.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.