Viiendiku Eesti iduettevõtetest on asutanud naised

Eesti idusektori ettevõtetes töötab kõige rohkem naisi tippspetsialistide ametikohtadel.Foto: Shutterstock

Eesti startup-andmebaasi ja statistikaameti andmetel töötab Eesti iduettevõtetes 2983 naist ehk 36 protsenti idusektori töötajatest on naised. Naised on Eestis asutanud 196 iduettevõtet ehk umbes viiendiku kõikidest Eesti iduettevõtetest, sh ka need ettevõtted, kus vähemalt üks asutajatest on naine.

Eesti idusektori ettevõtetes töötab kõige rohkem naisi erinevatel tippspetsialistide ametikohtadel, kus naiste osakaal on 39 protsenti ning keskmine brutopalk küündis statistikaameti andmetel möödunud aastal 2873 euroni. Iduettevõtete naisasutajaid on kõige rohkem tervise- (30 protsenti) ja haridustehnoloogiavaldkondades (28 protsenti) ning kolmandal kohal on kommunikatsioonivaldkond  (23 protsenti).

Möödunud aasta statistika järgi töötab Eesti idusektoris hõivatud meestest juhtivatel ametikohtadel 15 protsenti ja naistest 10 protsenti. Juhtivatel ametikohtadel töötavate meeste ja naiste keskmine brutopalk oli Eesti iduettevõtetes 3325 eurot.

“Idusektoris ja riskikapitalimaailmas on naiste potentsiaal hetkel veel alakasutatud, kuid on näha, et noored Eesti naised on julgemad, aktiivsemad ja ambitsioonikamad ning on valmis võtma ettevõtlusega seotud vastutust ja riske. Idusektoris võiks olla rohkem naisi vanuses 40+, kellel on ette näidata nii teadmised kui kogemused, kuid kellel napib tihti julgust, et teha karjääris pööre – vahetada ametikoht või hakata hoopis ise ettevõtjaks,” tõi välja Startup Estonia juht Eve Peeterson.

Idufirmade naisasutajate osakaal püsib Eestis 15-20 protsendi juures, mis on umbes sama kui mujal Euroopas. Baltic Startup Scene 2019-2020 aruande kohaselt moodustab selliste iduettevõtete arv, kus vähemalt üks asutajatest on naine Baltimaades keskmiselt 13 protsenti, Põhjamaades 18 protsenti ning Kesk- ja Ida-Euroopa riikides 15 protsenti. Ülemaailmse The Global Startup Ecosystem Report 2020 raporti andmetel on kogu maailmas 14 protsenti iduettevõtetest asutanud naised või segatiimid.

Peetersoni sõnul on idusektori mitmekesistamine, sh ka naiste osakaalu suurendamine iduettevõtete asutajate seas Startup Estonia programmi uue perioodi oluline eesmärk. “Oleme turuosalistega kokku leppinud eesmärgid ning tööd on alustamas töögrupid, kelle ülesandeks on muuhulgas ka idusektori töötajaskonna mitmekesisuse suurendamine, sh ka naiste osakaalu tõstmine iduettevõtete asutajate seas. Oleme välja töötamas tegevuskava, et julgustada ja toetada nii noori kui ka vanemas eas naisi,” lisas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.