Uudis

Kas Soome kehtestab tõesti neljapäevase töönädala?

Soome peaminister Sanna Marin.Foto: Shutterstock

Nädala alguses kirjutasid mitmed rahvusvahelised uudisteportaalid, et Soome kehtestab õige pea neljapäevase töönädala ja kuuetunnised tööpäevad. See olla 34-aastase peaministri Sanna Marini algatus.

Esimesena kajastas “uudist” suurtest väljaannetest Briti tabloid Daily Mail. Lehe teatel öelnud Marin, et see võimaldaks töötajatel veeta rohkem aega koos pere ja lähedastega ning tegeleda hobide ja näiteks kultuuri nautimisega

Kahjuks on aga tegu valeuudisega. Marin on lühemast töönädalast rääkinud küll, ent seda juba mitu kuud tagasi, kui ta oli veel transpordiminister – ning ka siis oli see pigem mõte, mida võinuks kaaluda. Praegu valitsusel sellist plaani pole.

Talouselämä toob välja veel ühe teema kohta käinud valeväite: nimelt ütles Marin augustis, et rehvifirma Nokian Renkaat olla 90ndatel katsetanud lühemaid töötunde ning see olla tõstnud tootlikkust kolmandiku võrra.

Kim Gran, kes rehvifirmat aastatel 2000-2014 juhtis, ütles aga, et nüüdsel peaministril pole õigus. “Ma ei tea, kust Marin need numbrit sai. Proovisime lühikest aega ühes osakonnas uut töötundide süsteemi. Töötajatele see ei meeldinud, nii et lõpetasime selle,” rääkis ta.

Neljanädalane töönädal on praegu aga popp teema. Novembris katsetas seda Microsofti Jaapani osakond, kehtestades kolmepäevase nädalavahetuse – ning seal tõi see tõesti kaasa ka tootlikkuse tõusu kolmandiku võrra.

Eestis on neljapäevast töönädalat katsetanud Elisa. Loe telekomifirma kogemusest lähemalt siit.

Eelmisel kevadel tegi Geenius ka pika loo sellest, mis on neljapäevase töönädala head ja vead.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.